25-03-2024 19:42:21 Son Güncelleme: 25-03-2024 20:01:21

UND, Taşımacının Başucu Kitabı’nı tanıttı

Uluslararası karayolu eşya taşımacılığı sektörünün temsilcisi olan UND önemli bir kaynak kitabı taşımacılar ile buluşturmanın haklı gururunu yaşıyor.UND, sektör firmalarını, hukuki durumlar karşısında bilgilendirmek ve yanlarından ayırmayacakları bir kaynak kitap olarak hazırlanan “Taşımacının Başucu Kitabı” nı tanıttı. 10 yıllık birikimle konusunda uzman avukatlar tarafından hazırlanan kitapta, taşımacıların karşılaştıkları hukuki durumlarda neler yapacakları yer alırken; sözleşme, talimat ve tutanak örnekleri de bulunuyor.
UND, Taşımacının Başucu Kitabı’nı tanıttı

Taşımacının Başucu Kitabı’nın tanıtımı 25 Mart 2024 tarihinde Dedeman Otel’de yapıldı. Bu önemli kaynağın tanıtımını UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras, kitabın yazarları Av. Naz Ege Ege, Av. Dr. Turkay Özdemir ve Av. Egemen Gürsel Ankaralı yaptı. Kitabın basımında katkı sağlayan sponsor firmaları temsilen DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, TOBBUND Genel Müdürü Mehmet Uylukçu ve TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu’da tanıtımda yer aldı.

 

ARAS: Sektörün ihtiyaç duyduğu başucu kitabı

 

UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin ARAS, Taşımacının Başucu Kitabı’nın sektör firmalarının yanlarından ayırmayacakları bir kitap olacağına dikkat çekerek,” Bu kitap alanında uzman hukukçular tarafından hazırlandı. Sektörümüze maksimum fayda sağlayacak ve güncel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki bu kitapta sektörümüzün ihtiyaç duyduğu CMR & TTK (Türk Ticaret Kanunu), Gümrük ve Kaçakçılık Kanunu, İş Kanunu, Sigorta Sorumlulukları, KVKK ve bunlarla sınırlı olmamak üzere faaliyet alanlarını içeren tüm sözleşme, talimat, tutanaklar ve pratikte bunların uygulanmasını içeren bilgi notları da yer alıyor. “ dedi

 

Kitabın yazarları Avukat Naz Ege Ege’ye, Avukat Egemen Gürsel Ankaralı’ya ve Avukat Dr. Turkay Özdemir’e tüm emekleri ve katkıları için teşekkür eden Aras, “ Taşımacının Başucu Kitabı’nın yayınlanması için katkılarını esirgemeyen, Platin Sponsorumuz DFDS Denizciliğe, Altın Sponsorumuz Tırsan Treyler’e, Gümüş sponsorumuz Iveco’ya ve özel sponsorumuz TOBB UND’ye şahsım, UND Yönetim Kurulu ve sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

 

Taşımacının Başucu Kitabı’nın içeriği:

 

Taşımacılık sektöründe çalışan tüm tarafların ilgi alanlarına göre farklı şekillerde faydalanabileceği bir eser olarak hazırlanan Taşımacının Başucu Kitabı ile özellikle kara taşımacılığı sektöründe, yetki belgesi alarak girişilen faaliyetlerin en başından en sonuna kadar tüm katılanların hukuki bir mesele ile karşılaştığında pratik belegele ulaşmasının sağlanması hedefleniyor. Düzenlenen işveren- işçi arası ilşkiler süreci, dış ticarette tedarik, yükleme, boşaltma dahil eşya taşıma süreci, gümrükleme süreci, depolama süreci ve sigorta süreci de dahil olmak üzere örnek sözleşmeler, belgeler, tutanaklar kitapta yer alıyor. Bu evrekların neden, nasıl ve kimler tarafından düzenleneceğinin kolayca anlaşılması hedefleniyor.

 

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI